Dlaczego warto inwestować w budowę dróg i autostrad?

Wiele osób uważa budowę nowych dróg i autostrad za sposób na przyspieszenie rozwoju gospodarczego kraju. Inni – uważają, że to wyrzucone pieniądze i martwią się bajońskimi sumami jakie za ich wykonanie żądają budowlańcy. Gdzie leży prawda? Dlaczego warto inwestować w budowę dróg i autostrad?

Intensywny rozwój

W ciągu ostatnich kilkunastu lat mogliśmy obserwować bardzo dynamiczny rozwój w strefie budowy dróg i autostrad. W ciągu ostatnich dziesięciu lat łączna długość dróg ekspresowych oraz autostrad zwiększyła się czterokrotnie. Każdego roku powstają setki kilometrów nowych dróg, które mają na celu lepsze skomunikowanie ze sobą całego kraju. Jest to szczególnie ważne na terenie wschodniej Polski, gdzie dróg ekspresowych oraz autostrad jest stosunkowo niewiele.

Bezpieczeństwo

Na bezpieczeństwo na drodze składają się trzy czynniki: kierowca, pojazd oraz infrastruktura. Dobre drogi wpływają na podniesienie bezpieczeństwa ich użytkowników. Z tego powodu budowa dróg i autostrad uznawana jest za bardzo ważną dla przyszłości całego kraju. Szerokie drogi, o równej i pozbawionej dziur nawierzchni, a także wyraźnym oznakowaniu mogą uratować niejedno życie. Warto też pamiętać, że nowe drogi często omijają miasta i miejscowości. Ma to na celu prowadzenie ruchu kołowego z dala od pieszych. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko wypadku z ich udziałem.

Rozwój gospodarki

Relacja pomiędzy stanem dróg a stanem gospodarki jest oczywista. Lepsze możliwości transportowania towarów wpływają pozytywnie na handel. Z tego powodu budowa dróg i autostrad ma też kluczowe znaczenie dla gospodarki. Drogi ekspresowe i autostrady oznaczają szybszy i bardziej wydajny transport, a to przekłada się na oszczędności przedsiębiorców. Należy też pamiętać, że budowa dróg jest równoznaczna z budową towarzyszącej jej infrastruktury – restauracji, moteli, hoteli, stacji benzynowych, a także parkingów i toalet. Każdy z tych elementów oznacza dodatkowe miejsca pracy i większe pobudzenie gospodarki. To też szansa okolicznych mieszkańców na rozwój zawodowy.