Jak stworzyć plan sukcesji?

Jak stworzyć plan sukcesji?

Sukcesja jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Prędzej czy później przyjdzie się z nią zmierzyć każdemu przedsiębiorcy. Część z nich obawia się tego procesu, ponieważ wiedzą jak duża część tego typu działań niestety nie kończy się z korzyścią dla organizacji. Warto zatem zadbać o to, by planowanie sukcesji w firmie nie zostało pominięte.tworzenie planu sukcesji firmy

Jak wyglądają początki sukcesji?

Planowanie sukcesji w firmie jest złożonym procesem. Składa się on zwykle z kilku etapów. Pierwszym z nich jest identyfikacja stanowisk sukcesyjnych. Należy na samym początku odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: kto będzie osobą, która zastąpi w pracy osobę zarządzającą przedsiębiorstwem? Nie każdy ma odpowiednie kompetencje, które pozwolą poradzić sobie z nieuniknionymi przeszkodami w przyszłości. Planowanie sukcesji w firmie powinno uwzględniać przygotowanie sukcesora na nowe stanowisko. Dobrze jest skorzystać z usług firm szkoleniowych, które wszechstronnie przygotują nowego szefa. Można także wziąć udział w webinarach, seminariach oraz konferencjach, które skupiają grono przyszłych sukcesorów.

Skutki braku planu

Jeśli planowanie sukcesji w firmie zostanie wzięte pod uwagę przez kierownictwo, to cały proces powinien przebiec bez większych trudności. Jeśli jednak zignoruje się ten element, to bardzo prawdopodobne jest pojawienie się problemów. Najczęściej sukcesor nie jest gotowy na przejęcie nowego stanowiska, ponieważ cały proces rozpoczął się zdecydowanie sukcesji. Bywa, że nestorzy długo nie chcą schodzić ze swojego wysokiego stanowiska i zaczynają myśleć o sukcesji po 60 roku życia, czyli zdecydowanie za późno. Innym częstym błędem jest nieangażowanie sukcesora w życie firmy przed objęciem stanowiska zarządczego. Na szczęście wszystkich powyższych problemów można uniknąć, jeśli tylko weźmie się planowanie w sukcesji w firmie na poważnie.

Dowiedz się więcej na stronie: https://sukcesja-alta.pl/planowanie-sukcesji-w-firmie/!