Jakie problemy możesz napotkać podczas sukcesji?

Jakie problemy możesz napotkać podczas sukcesji?

Sukcesja to inaczej przekazanie firmy w ręce następcy. Najczęściej jest to syn lub córka właściciela, który zamierza zakończyć swój udział w przedsiębiorstwie. Sukcesja firmy nie jest niestety prostym procesem i często jest on przeprowadzony w sposób nieodpowiedni. Może to w sposób znaczący spowolnić rozwój całej firmy lub całkowicie go zatrzymać. Zatem jakie problemy mogą stanąć na Twojej drodze podczas tego procesu?

Działanie bez planu
Niestety wielu przedsiębiorców nie poświęca odpowiedniej ilości czasu na dokładne przemyślenie przebiegu sukcesji. Ten element jest niezbędny do sukcesu, a mimo to wciąż często jest pomijany jako nieistotny. Planowanie pozwala spojrzeć na to z szerszej perspektywy i zastanowić się nad wszystkimi opcjami, jakie są do wyboru. Sukcesja firmy powinna mieć odpowiednią strategię, bo to jak ją przeprowadzimy, może zadecydować o przetrwaniu lub upadku całego przedsiębiorstwa. Warto zadać sobie pewne pytania na długo przed rozpoczęciem procesu. Czy wiesz, komu zamierzasz przekazać firmę? Czy ta osoba poradzi sobie w nowej roli? Czy ta osoba ma odpowiednie kompetencje i rzeczywiście chce być częścią organizacji? To tylko część spraw, nad którymi każdy przedsiębiorca powinien się zastanowić. Inaczej sukcesja firmy może skończyć się klęską.

Myślenie o sukcesji za późno

Sukcesja firmy może się kojarzyć z działaniem, które podejmuje się, gdy właściciel przedsiębiorstwa jest już w podeszłym wieku, ale tak naprawdę powinna ona rozpocząć się o wiele wcześniej. Następca powinien być wdrażany w życie firmy już jako nastolatek. Dzięki temu lepiej pozna wszystkie procesy, które zachodzą wewnątrz przedsiębiorstwa oraz osoby tam pracujące. Mogłoby się wydawać, że to za wcześnie, ale sukcesorzy, którzy nie biorą udziału we współzarządzaniu firmą, mogą w przyszłości być niezdolni lub niechętni do przejęcia firmy.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej, zachęcamy do odwiedzenia strony: https://sukcesja-alta.pl/sukcesja/!