Twoja pierwsza strona – darmowe narzędzia i szablony strony

Chcesz stworzyć swoją pierwszą stronę internetową i boisz się, że nie dasz rady? Niepotrzebnie. W internecie znajdziesz wiele darmowych porad i programów, które Ci to ułatwią, a przede wszystkim – udowodnią, że nie trzeba być wytrawnym informatykiem czy programistą, aby założyć stronę internetową. Najwygodniej jest chyba zacząć od postawienia strony na WordPressie. Jest to w pełni darmowy, często aktualizowany system zarządzania treścią. W obsłudze jest banalnie prosty – pole tekstowe w dużej mierze przypomina Worda lub inny edytor tekstowy, dlatego

łatwo jest dodawać nowe treści na stronie. Jeśli zaś idzie o sam wygląd strony, jej układ, rozmieszczenie pól z tekstem i zdjęciami – mamy do wyboru szablony strony – są ich setki, jeśli nie tysiące, wiele jest darmowych i w zupełności wystarczą do ruszenia z pierwszą profesjonalną stroną internetową.
Szablony strony wielokrotnie mają możliwości dodawania kolejnych opcji strony, nawet utworzenia sklepu internetowego. Dzięki łatwej obsłudze, sami możemy dodawać lub usuwać sekwencje strony, a także dodawać własne grafiki i zdjęcia. Jeśli posiądziemy trochę wiedzy z zakresu programowania – możemy je też na własną rękę modyfikować, jednak w większości sytuacji wystarczą nam gotowe szablony.

Istnieją także darmowe programy, dzięki którym sami stworzymy własne szablony strony. Działają one intuicyjnie – po prostu przeciągamy żądany element (pole tekstowe, nagłówek, zdjęcie) w miejscu, gdzie ma się znajdować, a program resztę – czyli kodowanie – robi za nas. Jest to na pewno bardziej czasochłonne i wymaga od nas gotowej koncepcji strony, ale jeśli dobrze przeszukamy gotowe szablony, na pewno znajdziemy coś, co w pełni zaspokoi nasze oczekiwania. Dodatkową wartością gotowych szablonów jest to, że bywają one aktualizowane oraz są kompatybilne z istniejącymi już wtyczkami, co daje nam nieskończenie wiele możliwości modyfikowania naszej strony.