Parę słów na temat bhp

usługi bhp
Mimo zwiększającej się wiedzy pracowników dotyczącej przepisów związanych z bez pieczeństwem i higieną pracy, sprawa bezpiecznych warunków pracy wciąż bywa lekceważona. Szkolenia stanowiskowe oraz informacje dotyczące zagrożeń a także ewentualnych zagrożeń w miejscach pracy są przekazywane pobieżnie, a zaangażowanie zarówno pracodawców jak i pracowników w sprawę poprawienia bezpieczeństwa a także likwidacji zagrożeń jest często marne. Pamiętać trzeba, że kurs bhp jest obowiązkiem każdego pracodawcy, a udział w nim jest obowiązkiem każdego pracownika.


Notorycznie jednak bywa, że pracownikowi podstawia się do zatwierdzenia pismo zaświadczające o odbyciu szkolenia i sprawę załatwia się zaledwie oficjalnie. W sytuacji, kiedy dochodzi do wypadku tego typu rzeczy wychodzą natomiast na jaw a także obie strony ponoszą wysokie konsekwencje, zależne od wielkości wypadku. A jeśliby spojrzeć na problem z drugiej strony oraz stosownie uatrakcyjnić bieg oferowania informacji z obszaru bezpieczeństwa a także higieny pracy, możliwe że zdobylibyśmy mniejszy udział wypadków przy pracy a także większą, właściwą wiedzę w tym zakresie? Skutkowałoby to również powiększoną kontrolą społeczną oraz uwrażliwieniem na ewidentne naruszanie zasad bhp. Reagowanie otoczenia na ich niewłaściwe przestrzeganie być może wykluczy patologie skutkujące np. wpuszczaniem pracowników na teren budowy bez kasków ochronnych czy też chodzenie po dachach bez zdatnych zabezpieczeń, uprzęży, etc.


Większa przytomność, to większe bezpieczeństwo a także mniej wypadków. W szkoleniach bhp każdy powinien brać dynamiczny udział, a nie traktować ich jak przykrego obowiązku. W związku z tym istotne jest, żeby kursy bhp miały formę aktywnych warsztatów, w jakich pokazywane są sposoby hamowania wypadkom w praktyce a także, z których uczestnicy podniosą bieżącą a także przydatną wiedzę.