Digitale tweeling

Digitale tweeling jest kopią cyfrową obiektów fizycznych, systemów, czy procesów, ich matematyczne odtworzenie w przestrzeni wirtualnej. Takie coś jest możliwe dzięki temu, że mamy możliwość aktualizacji i przetwarzania danych w rzeczywistym czasie. Pomysł digitale tweeling ma swoje korzenie w koncepcji równoległego, ale jakościowo identycznego, świata wirtualnego. Oryginalnie, ta technologia, pozwalająca na odtwarzanie wirtualnych modeli przedmiotów fizycznych, była używana przez agencję kosmiczną, NASA, gdzie tworzono kopie kapsuł kosmicznych, aby je testować w świecie cyfrowym.

kopia cyfrowa

W jakim celu stosuje się digitale tweeling?

Stworzenie digitale tweeling naszego modelu, bądź systemu umożliwia zebranie wielu danych, które później mogą posłużyć do wykonywania testów. Zanim agencja kosmiczna wypuści rakietę w kosmos, może zrobić testy na jej digitale tweeling, co pozwoli zasymulować możliwe wypadki i dowiedzieć się jak im zapobiec. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie, niż wypuszczanie prawdziwych rakiet w kosmos i uczenie się na błędach, które zostaną już tam wykonane. Co więcej, do wytworzenia takiego bliźniaka nie potrzeba materialnego surowca, jest więc to opcja znacznie bardziej ekologiczna.

Zastosowanie digitale tweeling w logistyce

Digitale tweeling ma szerokie zastosowanie również w dziedzinie, jaką jest logistyka. Takie cyfrowe bliźniaki pomogą nam określić stabilność konstrukcji i jej reakcje na sytuacje kryzysowe, jak na przykład trzęsienie ziemi, czy powódź. Przeprowadzenie szeregu symulacji na digitale tweeling pozwoli nam też dużo wydajniej korzystać z magazynów, czy konstrukcji.

Dowiedz się więcej na https://bimup.tech/nl/digitale-tweeling/!