Mity w sukcesji firmy

Przekazanie przedsiębiorstwa w ręce następnego pokolenia to sukcesja biznesu. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie płynności w działalności gospodarczej po śmierci właściciela. Sukcesor przejmuje majątek firmy oraz otrzymuje uprawnienia do jej prowadzenia. Sukcesja biznesu polega także na przekazaniu wiedzy i kompetencji następcy. W społeczeństwie można spotkać się z różnymi mitami, które prowadzą do porażki objawiającej się spadkiem dochodów lub całkowitym zakończeniem działalności.

„Przez sukcesję stracę majątek i władzę”

Wśród przedsiębiorców panuje bardzo niekorzystne przekonanie, że sukcesja biznesu odbierze im ich ciężko zapracowane dobytek i własność. Nie mają pewności co to tego, za co po zakończeniu całego procesu będą mogli opłacić swoje mieszkanie lub kupić podstawowe produkty niezbędne do życia. Mają także wątpliwości co to tego, jak będzie ich wyglądać ich emerytura. Wielu właścicieli obawia się tego, że sukcesja biznesu odbierze im niezależność finansową i będą musieli polegać na dobroci swoich dzieci. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ sukcesja biznesu zabezpiecza ich i gwarantuje utrzymanie płynności finansowej na emeryturze.

Planowanie sukcesji biznesu

„Nie muszę się spieszyć, nie choruję”

Duża część przedsiębiorców chce wierzyć, że ominie ich moment śmierci i że to od nich zależy kiedy zachorują. Niestety, mimo że tego nie chcemy, każdego czeka kiedyś zakończenie ziemskiego życia, dlatego sukcesja biznesu jest nieunikniona. Właściciel nie może nie liczyć się z tym, że w każdym momencie może zostawić firmę bez następcy oraz i ignorować sukcesję, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo na tym ucierpi.

Dowiedz się więcej na https://sukcesja-alta.pl/sukcesja/!