Drukowanie 3D w dzisiejszych czasach jest bardzo popularne, można rzec nawet, że jest to modne, za sprawą łatwej dostępności tanich urządzeń drukujących w technologii FDM (Fused Deposition Modeling) oraz samego materiału do druku. Łatwa dostępność, która występuje i szum medialny sprawiły, że obecnym klientom oraz mniej doświadczonym użytkownikom drukarek z jedną dyszą, wydaje się, że wszystko da się wydrukować z jakichkolwiek dostarczonych materiałów i również w dowolnych ilościach.

wydruki 3d cena
wydruki 3d cena

Czy wszystko da się wydrukować?

Zależy, są różne technologie druku. Dają one bardzo duże możliwości, ale skupmy się na FDM. Nie zapominajmy o innych metodach wytwarzania niektórych rzeczy. Niestety drukarki jeszcze nie zastąpiły wszystkich maszyn i nie będą w stanie wydrukować pewnych elementów.
Wydruki 3d cena ? To oczywiście pierwsze pytanie jakie pada, a często informacje jakie dostajemy to: wymiary modelu. Do podania ceny usługi druku 3D, nie wystarczy podanie objętości modelu lub jego gabarytów. Na tej podstawie moglibyśmy określić co najwyżej koszt plastiku, który zostanie przetworzony na model. Na cenę usługi wpływa jeszcze zużycie materiału, z którego zostaną zbudowane struktury podporowe oraz czas druku, a to natomiast zależy od skomplikowania geometrii modelu jego orientacji w przestrzeni drukarki, grubości użytej warstwy itp. W skrócie: koszt wydruku 1 cm3 modelu A może się znacząco różnić od kosztu wydruku 1 cm3 modelu B, i z tego powodu nie można wierzyć internetowym kalkulatorom wyceniającym wydruki, które zapewne podają zawyżone koszty. Równie dobrze można zapytać kogoś: ile kosztuje podróż z Krakowa do Gdańska, 500 km w linii prostej? Odpowiedź zależy od tego jaki środek transportu wybierzemy.
eby w ogóle mówić o druku 3D, trzeba zacząć od stworzenia modelu 3D. Samo zdjęcie elementu, szkic czy nawet fizyczny model np. uszkodzonej części nie wystarczy. rzeba na ich podstawie narysować, czy zaprojektować wirtualny, trójwymiarowy model, używając dodatkowego oprogramowania, suwmiarki lub skanera 3D.