Zakładanie spółek 

Zakładanie spółek to temat, którym interesują się przedsiębiorcy przed założeniem pierwszej działalności. Aby podjąć właściwą decyzję, należy dokładnie zapoznać się z rodzajami spółek i zasadami ich funkcjonowania. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy chcemy założyć spółkę osobową czy kapitałową.

Spółki osobowe

Funkcjonowanie spółek osobowych opiera się na stałej współpracy wspólników, popartej wzajemnym zaufaniem. Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, ale przyznaje się im zdolność prawną. Zatem zakładanie spółek osobowych daje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej pod własną firmą i posiadania zdolności procesowej. Co ważne, wspólnicy odpowiadają za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem bez ograniczeń. Rodzajami spółek osobowych są spółki jawne, partnerskie i komandytowe.

zakładanie spółek

Spółki kapitałowe

Zakładanie spółek kapitałowych to rozwiązanie najczęściej wybierane przez duże przedsiębiorstwa. Ich działalność opiera się na kapitale firmy, a prowadzeniem i reprezentowaniem spółki zajmują się nie wspólnicy, a wyznaczone do tego specjalne organy. Spółka kapitałowa posiada osobowość prawną, co oznacza, że majątek firmy nie jest wspólny z majątkiem żadnego z akcjonariuszy i nie odpowiadają oni za jej zobowiązania. Rodzajami spółek kapitałowych są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne.

Nie wiesz jaka spółka będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej działalności? Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści doradzą Ci w tej sprawie!

Dowiedz się więcej na stronie: https://cksk.pl/zakladanie-spolek/!